Golić się czy nie?

Jeszcze do niedawna golenie się na czysto było absolutną koniecznością i jakikolwiek zarost albo ośmieszał nas odniesieniem do żenującego wąsa lub powodował skojarzenia z kimś niedomytym i niezadbanym.

Czasy zmieniły się jednak drastycznie i wróciła moda na co najmniej trzydniowy zarost, który podkreśla siłę mężczyzny oraz jego męskość. Zaroiło się też na ulicach od tak zwanych drwali, co jednak powoli odchodzi już do lamusa. Wciąż jednak kobiety bardziej przychylnie patrzą na kogoś z niewielkim zarostem niż bez niego.

Czy zatem nie uznać regularnego golenia się za relikt minionej epoki?

Zdania są oczywiście dość podzielone. Udział w dyskusji postanowili wziąć nawet lekarze. Podkreślają oni, ze nasza skóra jest organem ciała na takiej samej zasadzie, jak płuca czy nerki. Nie jest tylko opakowaniem. Można ja traktować jako zwierciadło naszego wnętrza. W sposób dosłowny, ponieważ chociażby problemy z wątrobą pojawiają się jako brązowe plamy na skórze. Dla osób młodszych, i zresztą dla wszystkich osób, najważniejsze jest to, że skóra stanowi element systemu wydalniczego. Pocimy się, wydzielane jest sebum, a nawet ucieka dwutlenek węgla. Pozatykanie porów, elementów skóry odpowiedzialnych za te funkcje, doprowadzi do powstania nieestetycznych i nawet bolesnych zatorów. Na twarzy to widać najbardziej – wyskakują wągry.

Zarost u mężczyzn

To wszystko jest wbrew pozorom bardzo mocno związane z goleniem. Kiedy się golimy, zaczynamy od nakładania piany. Najlepiej pędzlem, ale są też inne opcje. Masujemy wtedy twarz, likwidujemy jej napięcia, a nawet dodatkowo czyścimy naszą skórę, zwłaszcza kiedy lekko drapiemy się zarostem. Wszystkie środki zmiękczające zarost mają także właściwości głęboko myjące. Wszystko to razem daje skórę czystą, rozluźnioną i wspartą różnymi przyjemnymi substancjami odżywczymi z kremów czy mydełek.

W dalszej kolejności wykonujemy zabieg, za który kobiety zwykle bardzo dużo płacą. Mowa oczywiście o peelingu, czyli o pozbywaniu się martwego naskórka, co ma miejsce zawsze przy każdym goleniu. Znaczenie tego zabiegu można zobaczyć, jeśli przysuniemy twarz do lustra lub użyjemy lustra powiększającego. Skóra będzie znacznie odmłodzona. Usuniecie wierzchniej warstwy naskórka poprawia funkcjonowanie skóry i ten proces jest nie do przecenienia.

Skóra po goleniu

Dzięki goleniu odsłaniamy skórę i sprawiamy, że może normalnie oddychać i cieszyć się słońcem. Skóra pod zarostem nie ma szans nawet na delikatny peeling wykonywany za pomocą gąbki i mydła w czasie zwykłego mycia. Zastosowanie jakiegokolwiek ostrza w zupełności wystarczy, by zawsze wyglądać rześko i młodo, jeśli oczywiście mamy na tyle umiejętności, by się nie pociąć.

Moda na zarost

Warto jest jednak przyłożyć większą wagę do tego, w jaki sposób się golimy, a nie tylko do tego, czy się golimy. Podrażnienia spowodowane niewłaściwym goleniem tanimi jednorazówkami będą działały w sposób odwrotny do założonego, przez co niewiele zyskamy, a możemy nawet stracić. Najlepiej jest się zaopatrzyć w porządną brzytwę, pędzel oraz mydełko do golenia.

O serwisie

Obszerna wiedza związana z męską pielęgnacją twarzy

Jakich produktów używać do codziennego golenia?
Jak bezpiecznie się golić?
Jakie błędy popełniamy podczas golenia się?

Zadbaj o siebie razem z nami

 

Kontakt

kontakt@szefwszystkichszefow.pl

Galeria