Golenie – wielkie wyzwanie codzienne

Golenie nie jest stosunkowo trudnym procesem i zdecydowana większość mężczyzn prędzej czy później zdobywa odpowiednią wprawę, wykonując ten zabieg kosmetyczny codziennie. Niestety, początki są zwykle trudne i szybko o nich zapominamy, bo nie chcemy ich pamiętać.

Żeby nie mieć nigdy problemów z goleniem, warto korzystać z klasycznego podejścia na mokro, z pędzlem i maszynką na wymienne żyletki. Zmiennych w goleniu w tym podejściu jest wiele, ale nie jest to też fizyka kwantowa, więc można sobie poradzić. Odpowiedni efekt da nam właściwe przygotowanie zarostu, dobra technika golenia i wykorzystywanie porządnego sprzętu.

Przygotowanie zarostu

Przygotowanie jest bardzo ważne, ponieważ wpływa na skuteczność oraz trudność wszystkich późniejszych czynności. Jego celem jest głownie zmiękczenie zarostu. Dobrą metodą jest golenie się zaraz po prysznicu, ale nie jest to konieczne. Wystarczy namoczenie twarzy ciepłą wodą na 0,5-3 minut. Trzeba oczywiście zastosować odpowiedni krem lub mydło do golenia. Są to opcje lepsze od pianek i żeli.

Pianki niestety są mało skuteczne i ich nakładanie jest problematyczne. Żelu nakłada się za mało, a jego odpowiednia ilość powoduje, że grzęźnie się w nim niczym w smole. Klasyczne metody z użyciem pędzla pozwalają na prawidłowe rozmasowanie twarzy i ustawienie włosów. Mydło do golenia za 15 złotych powinno nam wystarczyć na 3 miesiące, dobry pędzel na lata, jeśli tylko nie zapomnimy go zawsze namoczyć przed użyciem.

Technika

Skuteczne i bezpieczne golenie wykonuje się w trzech przejściach. Związane jest to z prostym faktem, że zarost na twarzy każdego mężczyzny układa się inaczej, a do tego sami nie zawsze będziemy mogli dokładnie ocenić ułożenie każdego włosa. Przy trzech przejściach nie ma to większego znaczenia, ponieważ przy pierwszym przejściu staramy się zawsze golić z włosem (cokolwiek to na naszej twarzy oznacza w danym miejscu), potem w bok, a na koniec pod włos. Jeśli 2 pierwsze przebiegi były wykonane prawidłowo, trzeci to formalność.

Pomiędzy przebiegami należy zawsze poprawić smarowanie, co po raz kolejny pokazuje przewagę pędzla z mydłem. Za każdym razem należy używać też minimum siły, ponieważ docisk powoduje niepotrzebne podrażnienia, które będą się następnie potęgowały. Jest to uwaga zwłaszcza w stosunku do tanich maszynek jednorazowych. Pośpiech pozwala na pominięcie przejścia drugiego, ale znacznie utrudni przejście trzecie (czyli tutaj 2) i sprawi, że nie będzie ono tylko formalnością.

Technika jest zdecydowanie najważniejszym czynnikiem sukcesu i trzeba nad nią usilnie pracować.

Środki do golenia

Sprzęt

W porównaniu do techniki sprzęt jest mniej ważny, ale im dalej nam do perfekcji golenia, tym bardziej niedoskonałość sprzętu będzie się na nas odbijała w sposób negatywny. Maszynki jednorazowe nie powinny być wykorzystywane więcej niż 3-4 razy. Żyletki podobnie, ale je się łatwo wymienia. Nie można zapominać także o środkach po goleniu, których zadaniem jest łagodzić wszystkie podrażnienia, które są normalne i jeśli zostaną załagodzone, znikną natychmiast.

O serwisie

Obszerna wiedza związana z męską pielęgnacją twarzy

Jakich produktów używać do codziennego golenia?
Jak bezpiecznie się golić?
Jakie błędy popełniamy podczas golenia się?

Zadbaj o siebie razem z nami

 

Kontakt

kontakt@szefwszystkichszefow.pl

Galeria