Różnice między koronawirusem a Ebolą: który okazał się groźniejszy?

  1. Strona główna
  2. Blog AgendaPro Health
  3. Różnice między koronawirusem a ...

Zarówno koronawirus , jak i Ebola są epidemiami, które od kilku lat dotykają mieszkańców niektórych krajów, jednak czy koronawirusy 2019 i Ebola można uznać za pandemie? Pandemia to rozprzestrzenianie się nowej choroby na całym świecie. W przypadku koronawirusa Światowa Organizacja Zdrowia uważa, że ten wirus nie jest jeszcze pandemią i że można go powstrzymać, bo 99% zarejestrowanych przypadków dotyczy Chin. Ebola to wirus o bardzo wysokiej śmiertelności, który skupił się głównie w Afryce Zachodniej. Największe ogniska choroby w 2014 roku wystąpiły w Gwinei, Liberii i Sierra Leone. Przypadki wystąpiły również w Nigerii, Senegalu, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych, Mali, Wielkiej Brytanii i Włoszech, ale większość z nich była spowodowana przez osoby podróżujące z kraju, w którym choroba się rozprzestrzeniała, więc nie można jej uznać za pandemię.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła obecnie, że nowe ognisko koronawirusa, które powstało w Wuhan w Chinach, jest globalnym stanem zagrożenia zdrowia. Z ponad 44 653 przypadków na całym świecie i ponad 1480 osób zmarłych, w momencie pisania tego tekstu.

Od sierpnia 2018 roku w Demokratycznej Republice Konga (DRK) trwa epidemia Eboli, która stała się już drugą co do wielkości w historii, po 2014 roku, kiedy to w samej Liberii, Gwinei i Sierra Leone zmarło ponad 11 tysięcy osób. Koszt epidemii liczony był również w kategoriach ekonomicznych - straty wyniosły około 1,6 mld dolarów.

Przyjrzyjmy się poniżej głównym różnicom i podobieństwom między tymi dwoma wirusami.

Koronawirus

Ebola

Co to jest Ebola?

Koronawirusy to duża rodzina wirusów występujących zarówno u zwierząt, jak i u ludzi. Niektóre z nich zarażają ludzi i są znane z wywoływania chorób od zwykłego przeziębienia do poważniejszych chorób, takich jak zespół oddechowy Bliskiego Wschodu (MERS) i zespół ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej (SARS).

Ebola to poważna i często śmiertelna choroba wywoływana przez wirus. Objawy to gorączka, biegunka, wymioty, krwawienie i często śmierć. Choroba Ebola może wystąpić u ludzi i innych naczelnych (małp, goryli i szympansów).

Jak jest przekazywana?

Koronawirus może być przenoszony z osoby na osobę poprzez kontakt z płynami pochodzącymi od osoby zakażonej, na przykład w miejscu pracy w domu lub w placówce opieki zdrowotnej. Wirusem można się również zarazić dotykając czegoś, czego dotykała zakażona osoba, a następnie dotykając swoich ust, nosa lub oczu.

Źródło zwierzęce, które wyprodukowało koronawirusa znalezionego w Chinach w grudniu 2019 roku (COVID-19) nie zostało jeszcze zidentyfikowane. Nie oznacza to jednak, że można złapać wirusa od każdego zwierzęcia czy pupila. Prawdopodobnie źródło zwierzęce z rynku żywych zwierząt w Chinach było odpowiedzialne za niektóre z pierwszych zgłoszonych zakażeń u ludzi. Aby się chronić, podczas wizyt na targach żywych zwierząt należy unikać niezabezpieczonego bezpośredniego kontaktu z żywymi zwierzętami i powierzchniami mającymi kontakt ze zwierzętami.

Należy unikać spożywania surowych lub niedogotowanych produktów zwierzęcych. Z surowym mięsem, mlekiem lub organami zwierzęcymi należy postępować ostrożnie, aby uniknąć zanieczyszczenia krzyżowego z surową żywnością, zgodnie z dobrymi praktykami bezpieczeństwa żywności.

Ebola przenosi się na człowieka poprzez kontakt z żywym lub martwym zakażonym żywicielem zwierzęcym (m.in. małpy, nietoperze, antylopy) i przenosi się z człowieka na człowieka poprzez kontakt z krwią, tkankami, wydzielinami i płynami ustrojowymi zakażonego podmiotu oraz poprzez kontakt ze skażonym sprzętem medycznym, np. igłami.

Wirus może dostać się do organizmu przez przerwę w skórze lub błony śluzowe, w tym oczy, nos i usta.

Wirus Ebola może się również rozprzestrzeniać poprzez kontakt z KAŻDĄ powierzchnią, przedmiotami i materiałami, które miały kontakt z płynami ustrojowymi chorej osoby, takimi jak:

  • Pościel i łóżko
  • Odzież
  • Bandaże
  • Igły i strzykawki
  • Sprzęt medyczny

Wirus Ebola nie rozprzestrzenia się przez:

  • Air
  • Woda
  • Żywność
  • Owady (komary)

Jaki jest wskaźnik śmiertelności?

Dotychczas wirus koronawirusowy spowodował na świecie 44 653 przypadki, z czego większość w Chinach, a zmarło około 1480 osób, czyli 3%.

Od sierpnia 2018 roku wirus Ebola spowodował w Demokratycznej Republice Konga około 2 231 zgonów i 3 373 przypadki zarażenia, czyli 66 procent zarażonych.

Czy są jakieś leki, które mogą temu zapobiec?

Do tej pory nie ma konkretnego leku zalecanego do zapobiegania lub leczenia nowego koronawirusa. Jednak osoby zakażone COVID-19 powinny otrzymać odpowiednią opiekę w celu złagodzenia i leczenia objawów.

Komisja Europejska niedawno zatwierdziła wprowadzenie do obrotu Ervebo, pierwszej szczepionki przeciwko Eboli opracowanej przez MSD, po tym jak została ona zastosowana w ramach protokołu opracowanego w celu ochrony osób zagrożonych zakażeniem.

Zatwierdzenie tej szczepionki - podała firma MSD - pozwoli na jej centralne wprowadzenie do obrotu w 28 krajach członkowskich Unii Europejskiej, a jej produkcja rozpocznie się w Niemczech od trzeciego kwartału 2020 roku. Ta szczepionka będzie przełomem w ratowaniu życia w Afryce i innych częściach świata. Obecnie jest również rozpatrywany przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA).

Powiązane artykuły:

1. Wszystko, co musisz wiedzieć o koronawirusie.

2. Jak poradzić sobie z covid-19 w swojej placówce medycznej?

3. Jak przeprowadzić wywiad lekarski z przykładami.

4. Jak otworzyć gabinet lekarski i błyskawicznie zdobyć pacjentów?

5. Korzyści z prowadzenia dziennika internetowego w obszarze zdrowia.

6. Wszystko o receptach

O serwisie

Obszerna wiedza związana z męską pielęgnacją twarzy

Jakich produktów używać do codziennego golenia?
Jak bezpiecznie się golić?
Jakie błędy popełniamy podczas golenia się?

Zadbaj o siebie razem z nami

 

Kontakt

kontakt@szefwszystkichszefow.pl

Galeria