Co jest w Twojej wodzie po goleniu

Potrafisz ubić soczystą, pienistą, smarującą pianę jak najlepszy z nich. Możesz władać swoją stalą przeciwko jednodniowemu niechlujstwu jak dawny rycerz. Ale co teraz? Jak wygląda Twoja rutyna po goleniu? Jesteś zwolennikiem balsamów, pryskaczy, mentosów?

Być może masz swój ulubiony kosmetyk po goleniu, który kończy Twój rytuał pielęgnacyjny, ale co on właściwie robi dla Twojej skóry? Dlaczego go używasz? Mamy dla Ciebie informacje na temat składników produktów po goleniu, abyś mógł wybrać ten właściwy dla siebie i swojej skóry.

Popularne składniki kosmetyków po goleniu

Oto lista najpopularniejszych składników produktów po goleniu, ich działanie i korzyści, jakie mogą przynieść.

Alkohol: Wydaje się to oczywiste, ale alkohol jest dość "parasolowym" pojęciem w chemii. Jest to - mówiąc bardzo ogólnie - cząsteczka oparta na węglu z grupą hydroksylową (wodór bezpośrednio związany z atomem tlenu).

Alkohol używany w wodzie po goleniu to etanol, który jest alkoholem dwuwęglowym i ma doskonałe właściwości ściągające. Krótko mówiąc, środkiem ściągającym jest wszystko, co powoduje koagulację lub zlepianie się białek. To właśnie powoduje uczucie suchości w ustach po wypiciu wina lub zjedzeniu indyka pełnego organicznych cząsteczek zwanych taninami, to właśnie powoduje ściągnięcie skóry po nałożeniu ulubionej wody po goleniu.

Właściwości chemiczne etanolu sprawiają, że jest on doskonałym środkiem antybakteryjnym, ponieważ pomaga zwęzić pory i stworzyć środowisko, w którym szkodliwe bakterie mogłyby się rozwijać. Etanol może jednak zmniejszać produkcję sebum przez gruczoły łojowe skóry, więc może nie być idealny dla osób, które walczą z suchą skórą.

Oczar wirginijski : Oczar wirginijski (Hamamelis virginiana ) - lub bardziej powszechnie, oczar wirginijski - jest stosowany jako łagodny środek antyseptyczny i ściągający od setek lat.

W produktach po goleniu, oczar wirginijski może towarzyszyć ściągającym właściwościom alkoholu i zapewniać skórze właściwości antyseptyczne. Często jednak stosuje się go również zamiast alkoholu. Ponieważ jego działanie ściągające nie jest tak wyraźne na skórze jak w przypadku alkoholu, nie powoduje on tak wyraźnego uczucia "kłucia" lub "pieczenia".

Oczar wirginijski ma również niskie pH, dzięki czemu świetnie sprawdza się jako środek tonizujący. Podczas golenia, tradycyjne mydło/krem do golenia ma zasadowy odczyn, podczas gdy skóra w stanie spoczynku ma odczyn lekko kwaśny o pH 5,5.

Oczar wirginijski ma również odczyn kwaśny i pomoże zwalczyć skutki golenia, sprowadzając skórę do optymalnego pH, aby mogła wznowić normalne funkcjonowanie.

Gliceryna: Gliceryna jest bardzo skutecznym humektantem i jest mile widzianym dodatkiem do każdego płynu po goleniu, toniku lub balsamu.

Humektanty to substancje, które zmniejszają utratę wilgoci poprzez pochłanianie pobliskiej wody i zatrzymywanie jej w skórze. Gliceryna jest w tym niezwykle skuteczna.

Ze względu na swoje właściwości biochemiczne, gliceryna może przechodzić przez kanały wodne, czyli akwaporyny, prowadzące do wnętrza komórki. Oznacza to, że gliceryna działa zarówno na poziomie zewnątrz-, jak i wewnątrzkomórkowym.

Mentol: Podstawowy składnik olejku z mięty pieprzowej, mentol jest bardzo ceniony za swoje właściwości znieczulające, dlatego jest tak często stosowany nie tylko w przemyśle kosmetycznym, ale również w farmacji.

Mentol jest wyjątkowy w swoim działaniu biochemicznym, aktywuje receptory TRPM8 w skórze, które są odpowiedzialne za odczuwanie niskich temperatur w organizmie człowieka.

Chociaż mentol nie zmienia w rzeczywistości temperatury skóry, wywołuje podobny efekt, a w połączeniu z jego miejscowymi właściwościami znieczulającymi, jest doskonałym dodatkiem do balsamu po goleniu.

Aloe Barbadensis: Sok/żel z liści aloesu jest stosowany w wielu płynach po goleniu, tonikach i balsamach. Zwłaszcza jeśli źle się ogoliłeś, aloes może mieć znaczący wpływ na łagodzenie i gojenie się oparzeń po goleniu.

Wykazano, że aloes pomaga w proliferacji TGF-beta1, które są rodziną cytokin absolutnie niezbędnych dla efektywnego gojenia się ran. Oprócz gojenia się ran, żel z liści aloesu wykazano, aby zmniejszyć poziom bólu i zapobiec infekcji.

Calendula officinalis: Wyciągi z nagietka, będące składnikiem kilku rzemieślniczo produkowanych płynów po goleniu, mają klinicznie udowodnione działanie wspomagające gojenie się skóry. W nieco inny sposób niż inne składniki odżywiające skórę, C. officinalis stymuluje produkcję aktyny mięśni łącznych i gładkich.

W połączeniu z niektórymi składnikami gojącymi skórę wymienionymi powyżej, woda po goleniu z nagietkiem lekarskim może stanowić potężny cios, wspomagając nawilżenie, gojenie i komfort skóry.

Pantenol: Pantenol jest szeroko stosowany w kosmetykach i produktach dermatologicznych. Jest podstawową alkoholową prowitaminą B5 i ma znaczący wpływ na gojenie się ran i nawilżanie warstwy rogowej, czyli najbardziej zewnętrznej warstwy naskórka.

Phenoxyethanol: Phenoxyethanol jest składnikiem konserwującym, który znajduje się w wielu produktach kosmetycznych i farmaceutycznych. W wodzie po goleniu ma on nie tylko właściwości konserwujące i antybakteryjne, ale może również stabilizować składniki zapachowe. Jest bardzo często stosowany, ponieważ jest jednym z najbezpieczniejszych konserwantów na rynku, jeśli występuje w normalnym stężeniu.

Masło Shea: Pozyskiwane z afrykańskiego drzewa Shea, wiele niezmydlających się składników masła Shea jest wykorzystywanych w mydłach do golenia i balsamach po goleniu.

Alkohol triterpenowy stanowi większość pozyskiwanego masła shea. Wewnątrz tego alkoholu znajdują się "estry cynamonowe", które mają tak wysoki współczynnik ochrony przed promieniowaniem UV, że są stosowane w wielu zaawansowanych i wysoce ochronnych filtrach przeciwsłonecznych.

Wraz z olejem jojoba, masło shea jest również bardzo pomocne w zatrzymywaniu wilgoci w skórze i pomaga skórze szybko powrócić do normalnego stanu nawilżenia.

Alantoina: Alantoina jest azotowym związkiem organicznym występującym w przyrodzie i jest szeroko stosowana w kosmetyce. Udowodniono, że ma bardzo znaczący wpływ na kondycjonowanie skóry i gojenie się ran skórnych, często stosowana w kremach dermatologicznych do leczenia ciężkich schorzeń skóry. Użyty w balsamie po goleniu, będzie doskonałym sposobem na przygotowanie skóry na nadchodzący dzień lub jeśli musisz się golić przez kolejne dni po nieudanym goleniu.

Twoje codzienne golenie pozostawia ślady. Może nawet bardziej, niż Ci się wydaje. Ponieważ Twoja skóra próbuje się odbudować po mikroskopijnych zacięciach, zadrapaniach i otarciach, wybierz produkt po goleniu, który będzie ją leczył, koił i odżywiał.

Komentarze (0)

O serwisie

Obszerna wiedza związana z męską pielęgnacją twarzy

Jakich produktów używać do codziennego golenia?
Jak bezpiecznie się golić?
Jakie błędy popełniamy podczas golenia się?

Zadbaj o siebie razem z nami

 

Kontakt

kontakt@szefwszystkichszefow.pl

Galeria