Opanowanie technik golenia na mokro
Dla wielu z nas golenie na mokro jest codziennym - lub codziennym - procesem. Im częściej się golisz i im więcej eksperymentujesz z techniką golenia na mokro, tym bardziej możesz udoskonalić sposób golenia, aby uniknąć podrażnień, a jednocześnie zapewnić dokładne i gładkie golenie.
Chociaż golenie na mokro z użyciem bezpiecznej maszynki do golenia może rozwiązać wiele problemów skórnych - od wrastających włosów, przez podrażnienia skóry, aż po podrażnienia i wiele innych - wzór wzrostu każdego człowieka jest inny i może rosnąć w kierunkach, które utrudniają bezmyślne pociągnięcia w tym samym kierunku.
W tym artykule przedstawimy kilka stosowanych technik golenia na mokro i dlaczego jest to dość powszechna praktyka. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że jeśli któraś z nich po odpowiednim przećwiczeniu wywoła u ciebie irytację, przejdź do innej techniki golenia!
Zanim zaczniesz golić się na mokro
Mapowanie zarostu: Jest to coś, o czym nie mówi się zbyt często na szeroką skalę. Konwencjonalna praktyka mówi, aby golić się zgodnie z kierunkiem zarostu, co oznacza, że należy golić się "z północy na południe", zaczynając od górnej części policzków i schodząc w dół aż do dolnej części szyi. Jednak dla wielu z nas nie może to być mniej prawdziwe.
Wzorce wzrostu włosów są uwarunkowane genetycznie i dlatego podlegają znacznym wahaniom. Jeżeli włosy na Twojej szyi rosną na boki w kierunku uszu lub z dala od nich, będzie to oznaczało, że masz "ziarno".
Z ziarnem: Od tego zazwyczaj zaczyna większość ludzi. Golenie ostrym i gładkim ostrzem zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów to najprostszy i najpewniejszy sposób na uniknięcie szarpania skóry i zapewnienie przyzwoitego golenia bez podrażnień.
W przypadku niektórych osób, włosy na karku rosną na boki, w kierunku uszu. W związku z tym, golenie "zgodnie z kierunkiem wzrostu" polega na przesuwaniu maszynki od podbródka na zewnątrz (lub do tyłu) po obu stronach twarzy.
Wpoprzek: Dla wielu osób o wrażliwej skórze, to przejście jest absolutną koniecznością, aby zapewnić dokładniejsze golenie bez podrażnień.
Golenie "z włosem" pozostawia zazwyczaj wystarczającą ilość zarostu (chyba, że używasz agresywnej maszynki), więc golenie bezpośrednio pod włos spowoduje duże napięcie w łodydze włosa, podciągając skórę i ułatwiając jej podrażnienie, szczególnie na cienkiej skórze szyi. To przejście jest wykonywane przez atakowanie ziarna pod kątem 90º, a często z obu kierunków.
Oznacza to, że jeśli zarost na Twojej twarzy rośnie prosto w dół, zabieg "w poprzek" (potocznie nazywany XTG) przeprowadza się od uszu do nosa/ust. Aby uzyskać jeszcze bliższe przejście XTG, wiele osób może wykonać szybkie przejście od nosa/ust, w kierunku uszu.
Przejścia "z ziarnem" i "w poprzek ziarna" są tak zwanymi przejściami redukującymi objętość. Zazwyczaj wykonuje się je dużymi machnięciami, co pozwala na usunięcie większości długości włosów przy minimalnym kontakcie z ostrzem, ponieważ nie pomaga to w zwiększeniu efektywności golenia w tych kierunkach.
Pod włos: Aby uzyskać absolutnie najgładsze golenie, przejście pod włos jest niemal koniecznością. Zakładając, że zastosowałeś opisane powyżej sposoby golenia pod włos, powinieneś mieć teraz minimalny odrost i możesz golić się pod włos z niewielkim podrażnieniem lub bez.
Jednak w zależności od tekstury i gęstości odrostu, te proste przejścia mogą nadal powodować dyskomfort, a nawet podrażnienia.
Teraz zajmiemy się bardziej "zaawansowanymi" technikami, które pomogą Ci uzyskać gładsze cięcie.
Techniki golenia na mokro dla doświadczonych golarzy
Jak wspomniano wcześniej, każdy ma inny zarost na twarzy, więc technika golenia może się różnić. Jednak zagłębiając się w techniki golenia na mokro, można wyróżnić kilka powszechnie stosowanych technik, które pomogą Ci uzyskać jeszcze gładsze golenie.
Poślizg Gillette: Nazwa tej techniki pochodzi od "techniki" golenia widocznej w wielu reklamach Gillette z lat 50-tych i 60-tych, w których mężczyzna trzymał maszynkę tak, aby ostrze było równoległe do linii żuchwy/podłogi, ale wykonywał pociągnięcia nie z góry na dół, ale raczej w poprzek, od ucha do kącika ust. W ten sposób osiągniesz bardzo podobne zadanie, jak przy użyciu maszynki do golenia na ukos: będziesz "kroić", a nie ścinać włosy.
Musisz jednak bardzo uważać na tę technikę, ponieważ zbyt poziome ruchy mogą spowodować bardzo nieprzyjemne cięcie! Niektórzy mogą stosować tę technikę do pełnego golenia, ale najlepiej jest ją stosować w miejscach, gdzie włosy rosną w trudny sposób. Użytkownicy zauważą, że grubsze włosy na szyi są łatwiejsze do usunięcia przy użyciu tej techniki. Na tym obrazku możesz zobaczyć orientację głowicy golącej, strzałka wskazuje kierunek, w którym podąża głowica.
Polerowanie ostrza: Dla niektórych jest to jedna z najskuteczniejszych technik pozwalających na gładkie golenie. Polerowanie ostrzem to technika, w której zasadniczo "szorujesz" maszynką krótkimi pociągnięciami po poroście zarostu, a wykonywanie tych czynności na uporczywie szorstkich miejscach może znacznie zredukować porost bez dyskomfortu związanego z goleniem bezpośrednio pod włos. To rozwiązanie sprawdza się również w przypadku kanciastych obszarów twarzy - takich jak podbródek - gdzie zmiana konturu może spowodować zmianę kąta nachylenia ostrza lub szarpanie.
Chociaż w przypadku tej techniki nie ma tak dużego ryzyka zadraśnięć, istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia znacznych podrażnień i oparzeń bez odpowiedniej ochrony.
Do tej techniki będziesz potrzebować w równych częściach gładkiej i ochronnej piany. Staraj się nie przeczesywać zbyt często tego samego obszaru, używaj jak najlżejszego nacisku i unikaj miejsc takich jak okolice pod uszami i boki szyi, lub innych obszarów, gdzie włoski rosną w zawirowaniach/niepowiązanych kierunkach. Na zdjęciu widać, że polerowanie wykonuje się bardzo krótkimi pociągnięciami, tam i z powrotem.
J-Hook: To jedna z najfajniej wyglądających technik golenia, polegająca na wykonywaniu krótkich pociągnięć maszynką i pozwalająca głowicy maszynki na wytyczenie ścieżki w kształcie litery "J". Na przykład, jeśli golisz bokobrody w kształcie litery "J", głowica golarki ustawi się w jednej linii z bokobrodami, a następnie obróci się w kierunku nosa lub ucha (uważaj z tym!). Jak widać na poniższym rysunku, jeden koniec główki golarki powinien się obracać, podczas gdy drugi powinien pozostać w stosunkowo stałym punkcie. Wielu golących się na mokro uważa tę technikę za najbardziej pomocną w takich miejscach jak koniec szczęki - pod uchem - gdzie u wielu mężczyzn włosy rosną w ciasnym, kolistym wzorze.
Teraz, kiedy poznałeś już kilka nowych technik golenia na mokro, spróbuj zastosować je w praktyce, aby nie tylko opanować sztukę golenia na mokro, ale również czerpać z niej przyjemność! Wiele z tych technik golenia na mokro jest ratunkiem (no dobra, nie do końca) w codziennej rutynie golenia na mokro, pozwalając na golenie bez podrażnień.
Jeśli masz jakieś pytania, nie wahaj się do nas zadzwonić, z przyjemnością pomożemy Ci z tymi technikami. Gol się dalej!