Od misy cyrulika po tygielek na pianę

Chyba każdy mężczyzna zgodzi się z tym, że dobra, gęsta, kremowa piana w trakcie golenia jest bardzo ważna. Jak więc będzie się ją wyrabiać, by byłą rzeczywiście przygotowana doskonale?

Mamy w planach opisanie dla Was jak taką pianę się wyrabia, to właśnie taka istotna część golenia. Zaglądając do internetowych for można się dowiedzieć, że zasadniczo są trzy możliwości na przygotowanie piany.

Nawilżenie twarzy

Zawsze taką najprostszą metodą będzie przygotowanie mydła lub kremu na skórę, który potem będzie się spieniać bezpośrednio na twarzy z użyciem specjalnego pędzla do golenia. Kolejna możliwa opcja, która nie wymaga od nas pędzla to wybieranie bezpośrednio piany na twarzy. To taka opcja, która dobrze się sprawdza, ponieważ nie trzeba nic dodatkowego, wystarczą dłonie i sami możemy taką dobrą pianę wyrobić. Obie metody będą proste, ale trudno będzie przygotować większe ilości piany, dlatego opcją może być miseczka oraz tygielek do golenia.

Jeśli przyjrzymy się pracy jaką wykonywał kiedyś cyrulik oprócz narzędzia do golenia i pędzla miał także miseczkę, gdzie była piana mydlana. Taka miska do przygotowania piany była bardzo ważna przy goleniu brzytwą. Do XIX wieku taka osoba pracowała w łaźniach publicznych a więc w tym miejscu, gdzie każdy miał okazję do skorzystania z różnorakich zabiegów toaletowych. Potem tą rolę mieli już fryzjerzy a ich zakładów funkcjonowało oczywiście coraz więcej.

 Porcelanowy zestaw do golenia

Z czasem w bogatszych domach możliwość wykonania zabiegów toaletowych stała się czymś istotnym, tam właśnie zaczęły się pojawiać między innymi porcelanowe garnuszki do golenia. Były one nie tylko pięknie zdobione, ale miały wyjątkową funkcjonalność. Przypominały w jakieś mierze imbryk i pozwalały na zamoczenie w ciepłej wodzie pędzla i jego namydlenie. Należy pamiętać, że ciepła, bieżąca woda w domu była kiedyś czymś wyjątkowym, sytuacja wyglądała zupełnie inaczej niż to jest współcześnie. Dlatego taki imbryk także był tym elementem wyjątkowym, luksusowym.

Miseczki do golenia

Na początku najbardziej pospolite rozwiązania to miseczki metalowe a z czasem także takie wykonywane z tworzyw sztucznych takich jak bakelit czy ebonit. Takie też elementy razem z maszynkami na żyletki pojawiały się w ramach wojskowych przyborników. Te przyborniki składały się z brzytwy czy miseczki, dodatkowo był pojemnik na mydło, pędzel czy lusterko no i miseczki na pianę, które powszechnie wykorzystywano. Takie wyposażenie golarskie możemy zobaczyć między innymi na jednym ze zdjęć, które przedstawiają przyszłego papieża Jana Pawła II w trakcie wyjazdu z młodzieżą jeszcze jako ks. Karol Wojtyła.

Przybory do golenia

Współcześnie miseczki, kubełki czy tygielki wykonuje się z porcelitu albo porcelany, niekiedy z metalu, tworzyw sztucznych a można nawet z drewna. Są to bardzo często ekskluzywne dodatki do golenia. Jednak nie koniecznie trzeba mieć najbardziej znany markowy produkt, ponieważ do stworzenia dobrej piany wystarczą także inne rozwiązania. Można wykorzystać filiżankę ze starego kawowego kompletu czy inne niewielkie miseczki, także takie, które za grosze będzie można kupić sobie w pobliskim markecie.

O serwisie

Obszerna wiedza związana z męską pielęgnacją twarzy

Jakich produktów używać do codziennego golenia?
Jak bezpiecznie się golić?
Jakie błędy popełniamy podczas golenia się?

Zadbaj o siebie razem z nami

 

Kontakt

kontakt@szefwszystkichszefow.pl

Galeria